STEM School Highlands Ranch

Never Stop Innovating

Our Leadership Team

Stepping on our the grounds of our school, you enter an extraordinary place for students. We see teachers as catalysts. Here, teachers are role models and innovation coaches who provide the framework for learning. Our teachers are experts in teaching appropriate use of technology, collaboration and teamwork that sparks interest in STEM and learning at an early age.

Our Leadership Team is comprised of the directors and leads of our various departments that make STEM run. These are decision-makers in their areas and meet regularly as a team to ensure that STEM is meeting the needs of all stakeholder groups.

Dr Karen Johnson
Dr Karen Johnson
Director of Curriculum and Accountability
LynAnn Kovalesky
LynAnn Kovalesky
Elementary School Director
Maura Ridder
Maura Ridder
Middle School Director

maura.ridder@stemk12.org

Ryan Alsup
Ryan Alsup
High School Director

Our Administration Team

Our Administration Team implements the decisions of our Leadership Team on the day-to-day level, supporting our students and staff directly with academic support needs.

Dr Karen Johnson
Dr Karen Johnson
Director of Curriculum and Accountability
LynAnn Kovalesky
LynAnn Kovalesky
Elementary School Director
Maura Ridder
Maura Ridder
Middle School Director

maura.ridder@stemk12.org

Ryan Alsup
Ryan Alsup
High School Director
Parag Patel
Parag Patel
Secondary Dean (6-12)
Christina Wu
Christina Wu
Director of Student Support

Faculty and Staff List

LAST NAME FIRST NAME TITLE EMAIL
Ake Star Chief Financial Officer Star.Ake@stemk12.org
Alsup Ryan HS Director Ryan.Alsup@stemk12.org
Bostel Nicole Director of Communications nicole.bostel@stemk12.org
Eucker Penny Executive Director Penny.Eucker@stemk12.org
Hoornstra Robert Chief Operating Officer Robert.Hoornstra@stemk12.org
Johnson Karen Director of Curriculum and Accountability Karen.Johnson@stemk12.org
Kovalesky LynAnn ES Director LynAnn.Kovalesky@stemk12.org
McElroy Amie Dean of Students Amie.McElroy@stemk12.org
Patel Parag Dean 6-12 Parag.Patel@stemk12.org
Phelps Sarah Enrichment Coordinator Sarah.Phelps@stemk12.org
Pritchard Michael IT Director Mike.Pritchard@stemk12.org
Reid Kathy Office Manager Kathy.Reid@stemk12.org
Ridder Maura MS Director Maura.Ridder@stemk12.org
Webb Stephanie Office Manager Stephanie.Webb@stemk12.org
Wu Christina Director of Student Support Christina.Wu@stemk12.org
TBA TBA School Nurse
LAST NAME FIRST NAME TITLE EMAIL
Alsup Ryan HS Director Ryan.Alsup@stemk12.org
Eucker Penny Executive Director Penny.Eucker@stemk12.org
Johnson Karen Director of Curriculum and Accountability Karen.Johnson@stemk12.org
Kovalesky LynAnn ES Director LynAnn.Kovalesky@stemk12.org
McElroy Amie Dean of Students Amie.McElroy@stemk12.org
Patel Parag Dean 6-12 Parag.Patel@stemk12.org
Ridder Maura MS Director Maura.Ridder@stemk12.org
Wu Christina Director of Student Support Christina.Wu@stemk12.org
LAST NAME FIRST NAME TITLE
Adamek Julie ES Receptionist/Back-up Health Asst FT
Ake Star Chief Financial Officer
Bartlett Brianne MS FT Health Asst/Receptionist
Bostel Nicole Communications Director
Connelly Jessica Career Discovery (Administrative Assistant)
Falter Katherine Bookkeeper/Payroll Lead
Fletcher Julie Counseling Assistant
Jennings Jonathan Gifted & Talented Coordinator/PBL Specialist
Kalata Christine ES PT Health/Receptionist
Klenke Tiffany K-12 Registrar
Knappich Carol HS Receptionist
Maher Jeff Communications Manager
Martinez Jeffrey Security Specialist
Phelps Sara Academy Coordinator
Reid Kathleen MS Office Manager
Rost Nicole HS Receptionist
Simenson-Gurolnick Jeanette PBL Specialist
Szczekocki Nancy Testing Coordinator
Tryon Tammy Business Office Asst/General Purchaser
Webb Stephanie HS Office Manager
Westfall Ashley Business Office Asst
Wise Sherry MS Receptionist
LAST NAME FIRST NAME TITLE
Addison Rachel 5th Grade Teacher
Amos Christina 5th Grade Teacher
Bench Chelsea 1st Grade Teacher
Bohnsack Addison (Addie) 1st Grade Teacher
Broll Stephen Physical Education Teacher
Brook Tami 2nd Grade Teacher
Brost Juliana Fourth Grade Teacher
Brozka Grace Kindergarten Teacher
Daniels (Swihart) Lauren 3rd Grade Teacher
Ehlers Ciara K-5 Virtual Learning Teacher
Harper Mackenzie 5th Grade Teacher
Jacobson Erik 4th Grade Teacher
Land Carissa 5th Grade Teacher
Liebenow Samantha (Sammie) 5th Grade Teacher
Logue Christine 2nd Grade Teacher
Martin Cassandra 3rd Grade Teacher
Mau Orleen 3rd Grade Teacher
McAninch Annie 1st Grade Teacher
McKinney Evgenia (Jane) 4th Grade Teacher
Murillo AnnaMarie Kindergarten teacher
Neuman Shan Elementary Chinese teacher
Nichols Emily Elementary Music Teacher
O’Toole Grace 5th Grade Teacher
Phelps Rebecca 4th Grade Teacher
Sanchez Vanessa Kindergarten teacher
Slater Madison 2nd Grade Teacher
Smith Kristy Elementary Art Teacher
Taylor Pamela Kindergarten Teacher
Thatcher Ryan 3rd Grade Teacher
Thomas Jessie 1st Grade Teacher
Tracey Lauren 4th Grade Teacher
Wilkerson Erica 2nd Grade Teacher
LAST NAME FIRST NAME TITLE
Basu Simi Computer Science Teacher (Part Time)
Bates Jessica Secondary Math Teacher
Cooper Edward HS English Teacher
del Rosario Moreno Maria Secondary Spanish Teacher
Dillon Heather 8th Grade Language Arts Teacher
Doe Allison SecondaryBusiness Teacher
Dwyer Kathryn 7th Grade Science Teacher
Farnan Kelsey Secondary English Language Arts Teacher
Fitzroy Melanie In-house Substitute
Gillett Jason Secondary Social Studies Teacher
Graham Susan Secondary Language Arts Teacher
Gomez Andrew Secondary Music Teacher
Hardy Elliott Secondary Engineering Teacher
Hart Stephanie 6th Grade Science Teacher
Hoffman Theresa Social Studies Teacher
Johnston Benjamin Secondary Science Teacher
Levinson Daniel Digital Art Teacher
Lipe Megan Secondary Physical Education Teacher
Lutz Kelly French Teacher
Martin Pamela Secondary Math Teacher
Mishoe Jennifer (Jenna) MS Art Teacher
Perret Kyle Secondary Social Studies Teacher
Pietrovito Geoffrey Secondary Science Teacher
Ray Daniel Secondary Physical Education Teacher
Reinkensmeyer Jeff Secondary Engineering Teacher
Rogers Robert Secondary Social Studies Teacher
Rubin Gavin Secondary Science Teacher
Sandoval Kayla Secondary Spanish Teacher
Schnacke Kent Secondary Science Teacher
Schwartz Max Secondary Theater Teacher
Shallenberger Michael Secondary Engineering Teacher
Shonkwiler Curtis (Curt) Secondary English Language Arts Teacher
Smith Joseph Secondary Art Teacher
Smith Chris Secondary Social Studies Teacher
Snow David (Dave) Secondary Math Teacher
Sweeney Keith Part-Time Chinese Teacher/Part-Time In-House Substitute Teacher
Tamendjari Yacina MS Math Teacher
Trichler Todd Secondary Computer Science Teacher
Vander Hook Jalene Secondary Language Arts Teacher
Vitale Michelle (Shelly) Secondary English Language Arts Teacher
Voorn Evan MS Social Studies Teacher
Walbek Ashley Chemistry Teacher
White Aubrey Secondary Social Studies Teacher
White Spencer Secondary Computer Science Teacher
Winchester Katelyn (Katy) Secondary Math Teacher
LAST NAME FIRST NAME TITLE
Ake Jazmine Educational Assistant – PT ES
Beckett Aimee Instructional Assistant – FT ES
Dodd Analiese Instructional Assistant – Elementary FT
Eddy Misty Educational Assistant – PT MS
Gimbel McKenna Instructional Assistant – 2nd Grade FT
Grady Barbara Instructional Assistant – Elementary FT
Hartman Tara Instructional Assistant – Elementary FT
Hawken Diane Secondary Student Success Coach
Knobf Alicia Middle School FT EA
Legg Michael In-House Substitute
Loptien Mona IA/EA Lead
Nason Annette MS Student Success Coach
Rajput Sheetal In-House Substitute
Rui Olivia Educational Assistant – MS PM
Schindler Rachel Instructional Assistant – 3rd Grade FT
Stark Tamera Secondary Educational Assistant
Sweeney Keith Part-Time Chinese Teacher/Part-Time In-House Substitute Teacher
Upadhyaya Preethi Instructional Assistant – Kinder FT
Wiley Stefani Virtual Learning Instructional Assistant
Winfrey Sarah Classroom monitor as needed
Zimmerman Becki Secondary Educational Assistant
LAST NAME FIRST NAME TITLE
Barker Amy MS Counselor
Brown Elizabeth Recovery Coordinator
Cannady Gregg Innovation
Cook Karen MTSS Coordinator
Langston Sheri HS Counselor
Myrick Kelli College & Career Counselor
Nardi Alex MS Counselor
Woodward Alyssa HS Counselor
Wu Christina Director of Student Support
LAST NAME FIRST NAME TITLE
Adam Karen LSS Testing Room Overseer
Bouchard Katherine HS Social Worker
Campbell Mackenzie MS LSS Teacher
Groeling Sharon Occupational Therapist
Gude Shelly LSS K-5 Teacher
Hathaway Becky HS Learning Specialist
Hughes Jennifer IEP Case Manager
Judd Aundremi (Dremi) LSS Education Assistant
Lunde Kristen ES Psychologist
Padilla Kelly LSS Education Assistant
Pae Rosa MS School Psychologist
Paquette Kelly Speech Language Pathologist
Stoller Rebekah Speech Language Pathologist
Sugrue Rocki HS Learning Specialist
Summer Lisa K-12 English Language Development Teacher
LAST NAME FIRST NAME TITLE EMAIL
Pritchard Michael IT Director support@stemk12.org
Hill Jessica Help Desk Technician support@stemk12.org
Carpenter Nate Help Desk Technician Lead support@stemk12.org
Reed Evan Help Desk Technician support@stemk12.org
LAST NAME FIRST NAME TITLE
Hoornstra Robert Chief Operating Officer
Fountain Maria Head Custodian
Gibson Edward Custodian
Hamner Brian Custodian
Flower Robert (Bob) Custodian
Choto Patricia Custodian